W Hiszpanii możemy wyróżnić bardzo podobne typy spółek do tych, które do rejestracji w Polsce. Jest to akcyjna, jawna, komandytowa, z ograniczoną odpowiedzialnością lub też oddział firmy. Ta analogia bez wątpienia jest pewnym ułatwieniem dla przedsiębiorców, szczególnie jeśli chodzi o to, żeby zrozumieć, jak w praktyce konkretne typy spółek.
Przede wszystkim istnieje podział na spółki osobowe i kapitałowe. W przypadku spółek osobowych wszyscy uczestnicy podmiotu albo przynajmniej ich część odpowiada za losy spółki osobowo, czyli całym swoim majątkiem. W spółkach kapitałowych sytuacja jest zupełnie inna. Odpowiedzialność uczestników spółki ogranicza się tylko i wyłącznie do wysokości ich udziałów, czyli tego, ile wnieśli do spółki. Doskonałym przykładem spółki kapitałowej jest spółka akcyjna dla dużych podmiotów, a także spółka z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiednia zarówno dla mniejszych jak i większych podmiotów. Jakie są zalety zakładania własnej działalności w formie spółki?
W ramach spółki można w efektywny sposób współpracę z różnymi środowiskami
Tak naprawdę, właśnie do tego stworzona została taka możliwość. Struktura spółki systematyzuje to, jakie są zależności pomiędzy wspólnikami, jaka jest ich decyzyjność oraz odpowiedzialność. Wszystko zostaje konkretnie określone tak, aby można było sprawnie współpracować na własny sukces. Dlatego też spółka jest odpowiednim rozwiązaniem w przypadku, kiedy skrajnie różne osoby chcą podjąć się współpracy lub też w momencie, kiedy dotyczy to bardzo różnych środowisk. Doskonałym przykładem jest kooperacja środowiska biznesowego z akademickim.
Warto wiedzieć także o tym, że nowo powstałe spółki mogą korzystać z preferencyjnej stawki podatkowej przez pierwsze dwa lata działania na rynku. Bez wątpienia jest to duża zaleta zakładania własnej działalności właśnie w taki sposób. Ma to ułatwić start firmom na rynku oraz zwiększyć prawdopodobieństwo tego, że faktycznie będą one mogły utrzymać się dłużej. W konkretnych regionach Hiszpanii zawsze można też liczyć na dodatkowe programy pomocowe, które są oferowane dla nowych przedsiębiorców. Może to dotyczyć dotacji na innowacje czy ulg związanych utrudnianiem nowych pracowników. Wsparcia można szukać bezpośrednio u specjalistów ze strony – accountingservicesinspain.com.
Jakie koszty trzeba będzie ponieść przy rejestracji spółki?
Koszty te są bardzo zróżnicowane, ale podstawowym takim kosztem jest konieczność wykazania na koncie bankowym spółki kwoty minimalnego kapitału początkowego. A tego kapitału może zostać podzielona na udziały do konkretnych wspólników. Jest to około 3000 €. Następną ważną opłatą jest konieczność kosztów notarialnych.
Jednym z etapów rejestracji spółki jest poświadczenie aktu założycielskiego w gabinecie notariusza. Same koszty notarialne mogą być różne w zależności od wybranego przez nas notariusza, a także od tego jak bardzo skomplikowana będzie umowa. Jeszcze trzeba będzie ponieść obowiązkowe opłaty rejestracyjne, na przykład wpisu do rejestru handlowego. Czasem dodatkowymi kosztami jest też księgowego prawnika też profesjonalne doradztwo biznesowe.