MSS Studio

Agencja Marketingowa

Contact us now
tel. 578 678 789

Keramzyt- lekki, porowaty i do wielu różnych zastosowań

Keramzyt jest kruszywem, który można wykorzystać na różne sposoby- najczęściej stosuje się go w ogrodnictwie, a także w budowlance. Do jego najbardziej charakterystycznych cech należy to, że jest materiałem lekkim i bardzo porowatym. Dzięki temu ma zdolność akumulacji ciepła.

Przedsiębiorstwa takie jak Leca® KERAMZYT produkują to kruszywo ze złóż skał ilastych, które występują także w Polsce. Poprzez specjalną obróbkę termiczną w wysokotemperaturowych piecach, ze skały tworzy się kruszywo w formie brązowych kulek różnej wielkości. Można je kupić zarówno w postaci workowanej jak i sypkiej, gdzie transportuje się je w big bagach specjalnymi samochodami. Leca® KERAMZYT to możliwość zamówienia keramzytu specjalnie przygotowanego pod konkretne zastosowanie- budowlanego lub ogrodniczego, w różnych frakcjach i jako materiał poddany dodatkowemu procesowi impregnacji.

Zastosowanie w budownictwie

Ze względu na dużą zdolność keramzytu do akumulowania ciepła, jest on wykorzystywany jako materiał izolacyjny. Sprawdza się on tak samo dobrze jak popularny styropian, pianka PUR czy wełna mineralna, należy tylko pamiętać o tym, że konieczne jest ułożenie odpowiednio grubej warstwy takiego ocieplenia. Szacuje się, że uzyskanie zadowalających współczynników przenikania ciepła jest możliwe przy ułożeniu potrójnej warstwy keramzytowych worków o standardowej wielkości. Łącznie, układając worki naprzemiennie można zlikwidować problem występowania mostków cieplnych na łączeniach. Co ważne, warstwę ocieplenia z keramzytu można też zastosować poniżej gruntu, a więc w przypadku wykonywania izolacji podpiwniczeń. Worki z kruszywem są układane w specjalnej obudowie, ale jeśli zaistniałaby taka konieczność- całość można zdemontować, a keramzyt można wykorzystać ponownie, co jest możliwe dzięki jego wyjątkowej trwałości i wytrzymałości.

Oprócz wykonywania izolacji keramzyt sprawdzi się też do posadzek osadzanych bezpośrednio na gruncie, a także to wykonywania lekkich posadzek i wylewek. Dodany do tradycyjnej wylewki sprawia, że staje się ona lżejsza i nie obciąża już w tak dużym stopniu stropów.

Zastosowanie w ogrodnictwie

W ogrodnictwie keramzyt wykorzystuje się do wykonywania specjalnych warstw drenażowych i odwodnień. W tym celu należy ułożyć odpowiednio grubą warstwę kruszywa pod poziomem gruntu. Warto także wiedzieć o tym, że jest to kruszywo wprost idealne do tego, aby z jego wykorzystaniem poprawiać jakość ziemi pod uprawy. Może być składnikiem podłoży pod uprawę roślin, które nie lubią gleby mokrej, słabo zdrenowanej i zbitej. Można go łączyć w mieszankach glebowych z perlitem czy wermikulitem. Może być też wykorzystywany jako medium do uprawy hydroponicznej.

Zapoznaj się z ofertą na https://leca.pl/!