Najbardziej podstawową kwestią, która odnosi się do podatku VAT, jest to, że hiszpański system podatkowy jest oparty na dyrektywach Unii Europejskiej. Dlatego też te zasady, które określają sposób naliczania podatków, są właściwie zbliżone do tego, co być może znamy z innych krajów Unii, co stanowi z pewnością pewne ułatwienie. Dzięki temu VAT w Hiszpanii może nie być aż tak trudny do przyswojenia, a dodatkowo zawsze możemy też skorzystać z porad specjalistów.
Jakie stawki podatkowe obowiązują w Hiszpanii?
Podstawową i standardową stawką, która obejmuje tak naprawdę zdecydowaną większość usług oraz różnego rodzaju towarów jest stawka 21%. Stawką obniżoną jest wartość 10% i obejmuje ona przede wszystkim żywność, a także transport pasażerski. Kolejną stawką obniżoną, która wynosi dokładnie 4%, jest ta dotyczące artykułów pierwszej potrzeby, książek oraz leków na receptę. Co ciekawe, VAT w Hiszpanii na poziomie 0% dotyczy na przykład usług międzynarodowych czy eksportu. Oczywiście osoby korzystające z operowania tą stawką są bardzo często i tak zobowiązane do rozliczeń i muszą być stale na bieżąco, jeśli chodzi o wszelkie zmiany podatkowe, jakie są wdrażane.
Firma musi się zarejestrować jako podatnik VAT w przypadku, kiedy planuje import towarów do Hiszpanii, kiedy chce się zajmować ich sprzedażą i kiedy przekroczy określony próg uzależniony od obrotów, który jest zdefiniowany przez prawo hiszpańskie.
Jak wygląda cały proces rejestracji jako płatnik VAT-u?
Cała procedura nie jest zbyt skomplikowana. Jeśli jednak chcielibyśmy, to możemy zwrócić się do firmy, która oferuje doradztwo biznesowe bądź też prowadzi rozliczenia firm. Pomoc księgowa w Hiszpanii dostępna jest pod adresem biuroksiegowewhiszpanii.pl. Sama procedura jednak obejmuje tak naprawdę kilka kroków i rozpoczyna się od zgromadzenia wszelkich niezbędnych dokumentów. Będą to dane firmy, wszelkie informacje związane z prowadzoną działalnością, które potwierdzają tożsamość właściciela. Proces rejestracji rozpoczyna się od złożenia specjalnego wniosku o rejestrację VAT w Hiszpanii. Wypełniony wniosek należy złożyć w hiszpańskim urzędzie skarbowym. Bezpośrednio po złożeniu wniosku uzyskamy numer identyfikacji podatkowej (NIF). Właśnie ten numer będzie nam niezbędny za każdym razem, kiedy będziemy chcieli złożyć stosowną deklarację VAT. Składanie takiej deklaracji jest obowiązkiem dla tych, którzy są zarejestrowanymi podatnikami.
Częstotliwość składania deklaracji
To, jak często będziemy musieli taką deklarację składać, zależy od dochodów. Dla tych przedsiębiorców, których roczny obrót przekroczy 6 milionów euro, obowiązkowa jest deklaracja miesięczna. Dla tych firm, które nie osiągną tego progu, przygotowana jest deklaracja kwartalna. Ostatnim rodzajem jest deklaracja roczna, która stanowi podsumowanie wszystkich transakcji za cały rok. Małe firmy mogą korzystać z uproszczonej procedury rozliczeń. W przypadku wystąpienia transakcji międzynarodowych z zerową stawką VAT również należy to udokumentować w deklaracji.