MSS Studio

Agencja Marketingowa

Contact us now
tel. 578 678 789

Czym jest białko w diecie i dlaczego jest takie ważne?

Czym jest białko w diecie i dlaczego jest takie ważne?

Białko stanowi najbardziej podstawowy budulec ludzkiego organizmu i musi być dostarczane organizmowi regularnie wraz z dietą- tak samo jak tłuszcze i węglowodany. Zbilansowana, odpowiednia dieta to taka, w której wszystkie te trzy makroskładniki występują w odpowiednich, zdrowych proporcjach. Niedobór białka nie jest wskazany, tak jak i jego nadmiar, który może prowadzić do zakwaszenia organizmu.

Białko stanowi złożony związek, którego budowę można określić jako skomplikowaną- samo białko zwierzęce jest zbudowane z aż 20 różnych aminokwasów, w tym aminokwasów egzogennych, które są organizmowi potrzebne, a których nie jest on sobie w stanie sam wytworzyć. Dieta o zwiększonej ilości białka jest w szczególności polecana osobom, które są na diecie redukcyjnej lub też które prowadzą sportowy tryb życia i dużo trenują.

Kiedy dieta bogata w białko będzie najbardziej wskazana?

O białku nie należy zapominać, gdyż jest ono budulcem organizmu. Najprostszym wzorem, który sugeruje to, ile powinniśmy go spożywać w ciągu dnia jest wartość około 1 g na kg masy ciała. Są jednak sytuacje, kiedy ta ilość powinna być znacznie większa i kiedy możemy go zjadać nawet 1,5- 2 razy więcej.

  • W szczególności jest to polecane osobom, które redukują tkankę tłuszczową. Zwiększona ilość białka sprawia, że jesteśmy znacznie bardziej syci, a obcinając dzienną liczbę kalorii o około 300-500 kalorii uczucie głodu może nam towarzyszyć na okrągło, a przez to sama redukcja może być trudna do wykonania. Białko trawi się znacznie dłużej niż inne makroskładniki, co powoduje uczucie sytości. Białko będzie naszym sprzymierzeńcem w szybszym spalaniu tkanki tłuszczowej. Opracowanie diety redukcyjnej bogatej w produkty białkowe może być trudne, a niejednokrotnie wiąże się z koniecznością całkowitej zmiany nawyków żywieniowych. W takiej sytuacji pomocna okazuje się wizyta u dietetyka. Na pierwszą konsultację można się umówić wchodząc na stronę projektzdrowie.info.
  • .Białko będzie ważnych składnikiem pokarmowym dla sportowców, w szczególności dla osób, które trenują siłowo i które chcą stale progresować na treningach po to, aby zbudować masę mięśniową. W okresie budowania masy mięśniowej na siłowni zaleca się nie tylko zwiększenie ilości białka w diecie, ale też wejście na surplus kaloryczny pozwalający odpowiednio odżywić mięśnie.

Jakie produkty warto jeść?

Badania pokazują, że białko pochodzenia zwierzęcego jest znacznie lepiej przyswajalne od białka roślinnego. Nasza dieta bogata w białko powinna więc zawierać chude mięso i ryby. Dodatkowo, można również pomyśleć o regularnym jedzeniu skyru, serka wiejskiego, chudego twarogu, a także jogurtów proteinowych. Na rynku pojawia się też coraz więcej produktów dedykowanych osobom aktywnym fizycznie, które można określić jako proteinowe, gdyż zwiększona została w nich ilość białka. Nie chcąc z niczego rezygnować można się pokusić nawet o batony proteinowe, które będą odpowiednie nawet dla osób redukujących tkankę tłuszczową. Tym samym, dieta bogata w białko może być smaczna i naprawdę zróżnicowana.